تبلیغات
شاهوار نت ----- رسانه ی مستقل شاهرودیان - مطالب شهریور 1390
شاهوار نت ----- رسانه ی مستقل شاهرودیان

استان شاهوار حق مسلم ماست

سخنان تعجب برانگیز

سه شنبه 29 شهریور 1390

رئیس جمهور در سه سخنرانى اخیر خود جملاتى را بر زبان آورد كه موجب تعجب نیروهاى انقلاب شد. #

مهم ترین جملات رئیس جمهور در سه سخنرانى اخیر او بدین شرح است :

دكتر احمدى نژاد در دیدار رایزنان فرهنگى كشورمان در هشتاد كشور جهان گفت:

بنده به جنگ فرهنگى اعتقاد ندارم، زیرا جنگ فرهنگ با بى فرهنگى و تعالى با سكوت است.

وى همچنین با اشاره به طرح موضوعاتى درباره تشكیل ارتش سایبرى گفت: نباید به فرهنگ رنگ و بوى نظامى داد، ذات فرهنگ ریشه كن كردن برخورد نظامى از مناسبات انسانى است. رئیس جمهور در دومین جشنواره و نمایشگاه ملى« علم تا عمل »  هم گفت: خداوند همه این عالم حتى شب و روز را مسخر انسان قرار داده است، اما هنوز در سیاره نزدیك خود نتوانسته ایم مستقر شویم ، چه رسد به اینكه مسلط شویم. خداوند فرصت داده است كه بر همه هستى مسلط شویم و راهش علم است. وى در ادامه گفت: خداوند متعال به طور مستمر در حال خلق مخلوقات متنوع با كاركردهاى گوناگون و زنجیروار است. انسان مى تواند مظهر خلاقیت خدا شود و هر آنچه  خدا خلق كرده است، انسان هم مى تواند خلق  كند با این تفاوت كه او خالق و انسان مخلوق است.

برگرفته از روزنامه صبح صادق/دوشنبه 20 شهریور 1390/ شماره 516


ادامه مطلب

جهاد اقتصادی و اقتصاد بدون نفت!

سه شنبه 15 شهریور 1390

ارسلان ظاهری بیرگانی

*ورود  نفت  به عرصه اقتصاد  ایران

روز پنجم خرداد 1287 برای اولین بار در ایران، در مسجدسلیمان نفت کشف شد، این کشف در پی واگذاری امتیاز استخراج و بهره برداری از نفت به «ویلیام نکس دارسی» انگلیسی انجام شد.

شرکت تحت فرمان «ویلیام دارسی » پس از پنج سال جستجو در مسجدسلیمان در عمق360متری زمین از چاهی که امروزه «چاه نمره یک» نامیده می شود به نفت رسید. نویسنده انگلیسی كتاب « Oil Persian» در این باره می‌نویسد:

«… روز 26 ماه مه سال 1908 [5 خرداد سال 1287] كه عملیات چاه‌كنی به عمق 1180 پا رسیده بود، نفت فوران كرد و متجاوز از 50 پا از دستگاه حفاری بالا زد. به این ترتیب صنعتی آغاز شد كه طی دو جنگ‌، نیروی دریایی انگلستان را نجات داد ولی برای ایرانیان زحمتی ایجاد كرد كه از مجموع مزاحمتهای سیاسی دولت های بزرگ بیشتر بود.»

و صدور نفت ایران از سال 1292 ش / 1913 م ـ یكسال پیش از وقوع جنگ جهانی اول ـ آغاز شد، دستیابی به نفت ایران برای انگلیسی‌ها، یك جهش بزرگ در نظام اقتصادی كشورشان و به مانند خون در رگ اقتصاد بریتانیا بود،در حقیقت‌،اعمال نفوذ دائمی بر دولتهای قاجار، به قدرت رساندن رضاخان و یا اشغال خاك ایران‌، رویدادهایی است كه انگلیسی‌ها در همه آنها یك هدف مشترك را دنبال می‌كردند و آن حفظ منابع نفتی ایران بود.

*ملی شدن صنعت نفت

رویای ملی شدن صنعت نفت با حمایت جدی آیت الله کاشانی بالاخره در دولت مصدق  که البته تنها دو سال و سه ماه و پانزده روز بر سر کار بود، تحقق یافت (اولین روز تشکیل دولت مصدق13خرداد 1330 و روز سقوط دولت او 28مرداد 1332) مصدق بعدها در خاطرات خود می نویسد «... چند روز بعد از ملی شدن صنعت نفت یكی از مدیران ایرانی و موثر شركت نفت بریتانیا و ایران به من گفت اگر دولت توانست یك ماه مملكت را بدون عایدات نفت اداره كند و به كار ادامه دهد آن وقت می‌توان گفت نفت را ملی كرده است ».

واقعیت این است كه نفت یك سرمایه عظیم ملی برای نسل‌های متوالی است و با یك حساب و كتاب ساده می‌توان دریافت كه پس از گذشت نزدیك به 60 سال از ملی شدن صنعت نفت حداكثر آنچه ‌نصیب ملت ایران شده، حدود یك‌سوم بوده و دوسوم آن در جیب غارت كنندگان رفته است. اگر فشار سیاسی تعیین كننده قیمت نفت در بازار كه همیشه باعث فاصله گرفتن قیمت واقعی نفت بوده را نیز حساب كنیم، آنچه نصیب ملت ایران می‌شود، به یك‌پنجم كاهش پیدا می‌كند.(1)

*چرایی اقتصاد بدون  نفت

الف) اولاً از آنجاکه دهه چهارم انقلاب اسلامی، دهه‌ی پیشرفت و عدالت نامیده شده است و به فرموده رهبرمعظم انقلاب «ما باید بتوانیم قدرت نظام اسلامى را در زمینه‌ى حل مشكلات اقتصادى به همه‌ى دنیا نشان دهیم؛ "الگو" را بر سر دست بگیریم تا ملتها بتوانند ببینند كه یك ملت در سایه‌ اسلام و با تعالیم اسلام چگونه میتواند پیشرفت كند.» ثانیاً با توجه به اینکه الگوهای مارکسیستی و سرمایه‏داری، هریک به طریقی، دچار بحران شده‏اند؛و در شرایطی که یكی از این دو الگو از میان رفته و الگوی دوم هم نتوانسته است مردم را به آسایش و رفاه وعده داده، برساند، مردم دنیا اكنون طالب الگوی دیگری هستند چرا كه دریافته‏اند الگوهای سابق نمی‌توانند نیازهای آنها را برآورده كنند. لذا انقلاب اسلامی ایران باید بتواند برای ملت‏های خواهان الگوی جدید - چه در كشورهای عربی در حال انقلاب و چه در كشور‌های اروپایی- الگویی جامع مبتنی بر آموزه‏های اسلامی ارائه کند. در این صورت، این الگو با استقبال روبه‌رو شده و نشان می‏دهد که اگر به آموزه‌های اسلام، درست عمل شود، بشر نه تنها آخرت، بلکه در دنیا نیز به آسایش می‌رسد؛ طبیعی است که اقتصاد از ارکان مهم این الگو است.

ب) صنعت نفت ایران و بویژه صدور نفت بیش از یک سده است که سرنوشت اقتصاد ایران را رقم‌زده است، واقعیت این است که امروزه بیش از 50 درصد اقتصاد ایران وابسته به نفت است؛ این یک چالش جدی است و اگر روزی بلایی بر سر قیمت نفت بیاید، اقتصاد هم به موازات آن سقوط خواهد کرد. با این حال باید فکری برای این چالش اندیشید(2)

*چیستی اقتصاد بدون  نفت

«اقتصاد بدون نفت» این جمله ی سه کلمه ای به ظاهرساده می آید. حال آنکه عملی کردن آن سخت و مشکل می نماید، تردیدی در وابستگی  بدبختی های کشورهای نفت خیزدنیای درحال توسعه به درآمدهای نفتی وجود ندارد. حتی خود این ملت ها نیزبه خوبی دریافته اند که میان درآمدهای بادآورده نفتی و سبد سنگین بدبختی ها و ناکامی هایشان پیوندی استوار وجود دارد و هرقدرهم که وابستگی هایشان به این درآمدهای خدادادی بیشترشود٬ رنجوری هایشان نیزبیشترخواهد شد، ازآنجاکه منابع حاصل ازنفت٬منابع جایگزینی ندارند وتمام شدنی هستند٬به همین دلیل استفاده ازآنها برای نسلهای فعلی ازبین بردن حق نسلهای آینده است.

«امروز به خاطر خیانت بعضی از کشورهای تولیدکننده نفت و همدستی شان با دزدان غارتگر بین المللی، به جای اینکه نفت، وسیله ای در دست کشورهای تولیدکننده آن برای کسب سود یا استفاده سیاسی و اقتصادی باشد، به عکس به عنوان وسیله ای در دست مصرف کنندگان قرار دارد! ... در حقیقت نفت در مشت آنهاست، نفت مال ماست؛ اما سیاستش در دست دیگران است! چنین سرمایه ای مایه دردسر است»(3)

... این خشت کجی است که در زمان رژیم پهلوی گذاشته شده است، آن جوانانی که نمی دانند رژیم گذشته با این کشور چه کرده است، بدانند یکی از دهها کار خیانت آمیزی که کردند، این است! اقتصاد این کشور را متکی به نفت کردند.

*چگونگی اقتصاد بدون  نفت

هرچند:

الف) طبق اعلام مسئولان وزارت نفت در آخرین اظهار نظر رسمی، حجم ذخایر نفت خام ایران 151.17 میلیارد بشکه و معادل حدود 14% ذخایری نفتی دنیا برآورد شده است که عنوان سومین کشور دارای ذخایر نفتی دنیا را دارد(4)

ب) همچنین کشور ما حدود 17% ذخایر گاز طبیعی دنیا به میزان 33.1 تریلیون متر مکعب را در اختیار دارد و عنوان دومین کشور دارای ذخایر گازی دنیا را دارد.

ج) طبق اعلام مسئولین وزارت نفت، ایران تا 143 سال گاز و 86 سال آینده نفت خواهد داشت،

د) اکثر مخازن نفتی ایران در نیمه دوم عمر خود هستند و در طول این دوره تولید نفت آنها کاهش یافته و یا به عبارتی وارد دوره نیاز به فرایند EOR شده اند.(5)

اما به فرموده رهبر معظم انقلاب«کیفیت بنای هندسه اقتصاد کشور ، از دوران رژیم وابسته پهلوی، کیفیت غلطی بوده که تغییر دادن آن تا امروز، کار دشواری بوده است»، آگاهی از میزان وابستگی اقتصاد کشور به نفت موید این است که ما امروز باید فکر روزی را بکنیم که کشور ما نفت نداشته باشد.

اقداماتی در راستای کاهش مصرف داخلی نفت، یا در راستای کاهش از وابستگی ما به نفت و اصولاً در راستای تغییرات ساختاری برای آمادگی ورود به عصر «ایران پس از نفت!».

لذا برای جدا شدن از یک اقتصاد متکی به نفت و قرار گرفتن در جرگه کشورهای نوصنعتی و نیمه صنعتی توسعه یافته گام های متعددی باید برداشته شود.«... آن روزی که ما بتوانیم درآمد کشور را از راه دانش مان بدست بیاوریم و در چاه های نفت را پلمپ کنیم، آن روز برای ما روز خوبی است»، بسیاری از متخصصان بر این باورند که ما نه از امروز که شاید از دیروزهای دورتر باید برای آینده‌ی بی‌نفت فکری می کردیم.

بررسی اجمالی فرمایشات مام معظم رهبری نشان می دهد که معظم له بویژه از سال 1373 تا کنون(1390) به مناسبت های مختلف بر شعار تکیه بر « اقتصاد منهای نفت» پای فشاری داشته و حتی در دیدار اخیر خود با فعالان عرصه اقتصادی فرمودند؛ «من چند سال قبل از این گفتم - البته آن وقت مسئولین دولتى از این حرف هیچ استقبال نكردند - ما باید به جائى برسیم كه اگر یك روزى به خاطر قضایاى سیاسى، اقتضائات سیاسى، یا اقتضائات اقتصادى در دنیا، اراده كردیم كه صادرات خودمان را مثلاً براى مدت پانزده روز یا یك ماه متوقف كنیم، بتوانیم. شما ببینید این كار چه قدرت عظیمى را براى یك كشور تولید كننده‌ى نفت به وجود مى‌آورد كه یك وقت اگر اراده كرد، بگوید آقا من از امروز تا بیست روز نفت صادر نمیكنم. ببینید چه حادثه‌اى در دنیا به وجود مى‌آید. امروز ما نمیتوانیم این كار را بكنیم، چون به این درآمد احتیاج داریم. اگر یك روزى اقتصاد كشور از درآمد نفت و صادرات نفت بریده شود، این توان را ملت ایران و نظام اسلامى در ایران به دست خواهد آورد؛ كه تأثیرگذارى‌اش در دنیا فوق‌العاده است. ما باید به اینجا برسیم. خب، این حمایت میخواهد؛ باید از صادرات حمایت بشود»

*جهاد اقتصادی و اقتصاد بدون نفت

اقدامات مهم و شجاعانه دولت های نهم و دهم (علی رغم اشکالاتی که ممکن است وجود داشته باشد) در راستای طرح تحول اقتصادی همچون سهمیه بندی بنزین، هدفمندی یارانه ها، تغییر در نظام اعتبارات بانكی و تحول نظام بانكی و تغییر پول ملی و ... گام های مهمی است در مسیر حرکت به سمت جهاد اقتصادی و اقتصاد بدون نفت اما بنظر می رسد توجه ویژه مسئولان (خصوصاً وزارت خانه های اقتصادی کشور) به بخش های ذیل امری است ضروری:

- افزایش سهم بخش خصوصی در تولید ناخالص ملی

اگر توجه بیش‌تری به حوزه‌ی تولید در کشور شود و شرایط تولید کنندگان تسهیل شود به طور قطع ظرفیت‌های صادراتی کشور آینده‌ی بهتری را به ما نشان خواهد داد.

- افزایش صادرات غیر نفتی

علی رغم اقدامات مفید صورت گرفته در سال های اخیر در زمینه صادرات اما هم‌چنان رتبه‌ی فعلی صادرات با ظرفیت ملی صادرات فاصله‌ی زیادی دارد چراکه در بخش‌های صادراتی می‌توان اقدام‌های بسیار بیش‌تری انجام داد.

مقام معظم رهبری نیز در زمینه‌ی صادرات غیرنفتی از گذشته بیانات مهمی دارند و با همین هدف نیز زمانی فرمودند: «آروزی من این است که چاه‌های نفت بسته شود و اقتصاد کشور از راه صادرات غیرنفتی رشد، پیدا کند»

- بالابردن ارزش افزوده کالاهای تولیدی (تقویت ارز آوری منابع کانی و خام)

- اجرای صحیح و کامل طرح مالیات برارزش افزوده

بیش از چهار دهه ازاجرای مالیات برارزش افزوده دردنیا می گذرد.هم اینک این شیوه مالیات ستانی در140کشورجهان درحال اجراست و این نشان دهنده اهمیت این نوع مالیات ستانی و فواید مثبت آن است.

- توجه ویژه به میدان گازی پارس جنوبی و میادین مشترک

ارزش گازی كه در میدان پارس جنوبی ذخیره شده است، معادل درآمد 120 سال صادرات نفت خام تولیدی كشور است. با توجه به این كه  ایران در پارس جنوبی با كشور همسایه شریك است و همچنین بیگانگان و شركت‌های بزرگ بین‌المللی غربی بسیج شده‌اند تا این میدان را تخلیه كنند.

اگر به نقش و اهمیت اقتصادی و اجتماعی تولیدات میدان پارس جنوبی و موضوع ایجاد فرصت‌های اشتغال و كارآفرینی آن، مقوله دیپلماسی نفت و افزایش قدرت چانه‌زنی كشور در مبادلات و مناسبات بین‌المللی و افزایش نقش و اقتدار ایران در بازارهای تولید و تجارت انرژی را نیز اضافه كنیم، میدان پارس جنوبی بیش از بیش آشكار می‌شود.

- توسعه جهانگردی و صنعت توریسم

- خلق مزیت های جدید(نیروی کارفراوان و ارزان، منابع طبیعی و مواد اولیه، موقعیت خاص جغرافیایی و ترانزیتی و ...)

- پیگیری جدی طرحهای احیای مهار آب

- ایجادبستر لازم برای فعالیت ها و طرح های تحقیقاتی

در پایان باید گفت:

همانطور که رهبری فرزانه انقلاب فرمودند؛ «جهاد یعنی مبارزه؛ یعنی دشمنی در عرصه اقتصاد وجود دارد که باید با آن مبارزه كرد»، با تحقق جهاد اقتصادی، ملت به‏جای استفاده از درآمد نفتی از نتیجه تلاش خود بهره‌مند شده و به این ترتیب وابستگی به درآمد نفتی كاهش یافته و فرهنگ مجاهدت نهادینه می‌شود، اما همانگونه که کارشناسان و دلسوزان کشور نیز معتقدند؛ لازمه این امر طراحی ارتقای فرهنگی مناسب جهاد اقتصادی است. باور عمومی جهاد اقتصادی در كشور فراهم شود و فرهنگ كار و تلاش در جامعه باید نهادینه شود و بدون فرهنگ كار و تلاش جهاد اقتصادی تحقق نمی یابد.

«مشاركت مستقیم مردم در امر اقتصاد، لازم است. این نیازمند توانمند شدن است، نیازمند اطلاعات لازم است؛ كه اینها را باید مسئولین در اختیار مردم ... البته رسانه‌ها نقش دارند، رادیو و تلویزیون نقش دارند، میتوانند مردم را آگاه كنند؛ دولت هم باید فعال برخورد كند و بتوانند ان‌شاءاللَّه مسئله‌ى اقتصادى را پیش ببرند.»

به امید روزی که بتوانیم چاه های نفت، این سرمایه گران‎بهای نسل های آیندگان را پلمپ کنیم!

پی‌نوشت‌ها:

1- دکترمحمود احمدی نژاد در مراسم تودیع و معارفه وزیر نفت

2- دکتر عبدالمجید شیخی12 اردیبهشت 1390

3- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران و معلمان در روز کارگر و هفته معلم 13/03/1373

4-  Annual Statistical Bulletin(OPEC 2010-2011)

5- Enhanced Oil Recovery= EORبازیافت ثانویه نفت


آینده نیوز هم، فیلتر شد.........

دوشنبه 7 شهریور 1390

نمی دانم پس از مرگم چه خواهد شد
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت
ولی بسیار مشتاقم،
که از خاک گلویم سوتکی سازد،
گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش،
و او،
یکریز و پی در پی دم خویش را بر گلویم سخت بفشارد،
و خواب خفتگان خفته را آشفته سازد
بدین سان بشکند در من
سکوت مرگبارم را

 

 

بی راه ها به مقصد خود ساده می رسند، اما مسیر جاده به بن بست می رود.
وای از غرور تازه به دوران رسیده ای، وقتی میان طایفه ای پست می رود.
هرچند مزحک است و پر از خنده های تلخ، بر ما هر آنچه لایقمان هست می رود.

 

مرد نبرد باش كه در این كهن سرا
كاری محال در بر مرد نبرد نیست
زنهار ، خواب غفلت و بیچارگی بس است
هنگام كوشش است اگر چشم وا كنی
تا كی به انتظار قیامت توان نشست
برخیز تا هزار قیامت به پا كنی

 

 

انسان عاشق زیبایی نمیشود بلكه انچه عاشقش میشود در نظرش زیباست

 

زندگی پدیده ایستا نیست. تنها دو گروه نمیتوانند افكار خود را عوض كنند؛دیوانگان تیمارستان
و مردگان گورستان .

 
فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
صفحات جانبی
نظرسنجی
  چه قدر موافق استان شاهوار با مرکزیت شهرستان شاهرود هستید؟


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها